Carnegiea gigantea – Karnegia olbrzymia

(c) Wikipedia. Kaktus o nazwie Carnegiea gigantea pochodzi oczywiście z rodziny sukulentów, które to rosną na wyjątkowo suchych, gorących i słonecznych terenach. Ten kaktus nazywany jest potocznie Karnegią olbrzymią czy też saguaro, posiada pokrój kolumnowy, kandelabrowy, drzewiasty i kwitnie na biało.

Jak w większości kaktusów, również ten okaz ma kwiaty o kształcie lejkowatym. Jego wielkość jest zaś gigantyczna w porównaniu z kaktusami opisanymi dotychczas. Kaktus ten w swojej ojczyźnie, czyli w południowo zachodnich rejonach Stanów Zjednoczonych oraz w północno-zachodnim Meksyku, osiąga gigantyczną wysokość do 15 metrów wysokości, zaś grubość pnia to około 65 centymetrów. Oczywiście w warunkach hodowlanych kaktus ten ma zupełnie inne rozmiary, uzależnione od zapewnionych mu warunków wzrostu oraz miejsca do tegoż wzrostu.

Kaktus ten posiada nawet do 60 żeber, zaś każde z nich jest pokryte gęsto kolcami, które niejako mają chronić roślinę przez intruzami, czyli przez zniszczeniem. Tak jak w przypadku innych kaktusów, również Karnegia kwitnie latem, zaś jest to początek lata kiedy możemy zobaczyć kwiaty dochodzące do 12 centymetrów i rozwijające się jedynie nocą.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Sukulenty

Komentarze wyłączone.