Choroby i szkodniki, które atakują kaktusy

Czy to człowiek, zwierzę czy roślina, wszystkie żyjące stworzenia są podatne na działanie szkodników oraz chorób, które są zwalczane naturalnymi środkami, bądź też poprzez ingerencję chemii specjalistycznej.

Jeżeli chodzi o sukulenty czy też konkretnie kaktusy, one również są atakowane przez różnorodne szkodniki oraz choroby grzybowe, które w uprawie botanicznej to człowiek musi sukcesywnie zwalczać, aby nie stracić swojego okazu wspaniałego kaktusa. Wszelkie szkodniki bądź choroby powstają, kiedy warunki uprawy nie są optymalne, czyli właściwe, kiedy to kaktusy mają zbyt dużo bądź zbyt mało wody, czy tez poszczególnych składników mineralnych.

Jeżeli otrzymaliśmy bądź kupiliśmy niwą roślinę i nie jesteśmy pewni jej pochodzenia, warto dokładnie ją obejrzeć, a następnie odstawić na okres około dwóch tygodni w odosobnione miejsce, aby przypadkiem nie świadomie nie zarazić innych kaktusów jakimś szkodnikiem bądź inną chorobą.

Do najczęściej występujących szkodników na roślinach jakimi są sukulenty należą między innymi tarczniki, wełnowce, czerwce, miseczniki, jak również przędziorki czyli czerwone pajączki, czy ślimaki i nicienie. Wszystkie one skradają się niepostrzeżenie, czasem są niezauważalne gołym okiem i dosyć trudne do naturalnego zwalczania. Zazwyczaj w takim przypadku zaleca się zakup i zastosowanie środka chemicznego, do których należą roztwór insektycydu, Folimat czy też Tamaron, jeżeli chodzi o szkodniki jakimi są nicienie, najlepiej taką zaatakowaną roślinę zniszczyć, pozostawiając jedynie młode i zdrowe pędy jako sadzonki, albowiem ten rodzaj szkodnika niszczy ją od korzeni i nie daje możliwości odratowania. Jeżeli natomiast chodzi o choroby bakteryjne czy też grzybowe, powstają one zazwyczaj na skutek złej pielęgnacji kaktusów, jeżeli już do nich dojdzie, warto zapoznać się z podstawowymi sposobami ich zwalczania.

Jako jedną z podstawowych chorób kaktusów możemy wyróżnić szarą zgniliznę, która powstaje poprzez zawilgocenie podłoża, kiedy to nadmiar wody w ziemi powoduje gnicie korzeni oraz całej rośliny kaktusowatej. Innym rodzajem choroby jest zgnilizna kaktusów, która doprowadza do obumierania roślin i zazwyczaj zmusza hodowców do całkowitego pozbycia się zarażonej rośliny. I ostatnią z dość znanych chorób jest mokra zgnilizna bakteryjna, która pojawia się na poszczególnych pędach roślin, aby się jej pozbyć, należy je wyciąć ostrym nożem, zaś same zranione końce polać koncentratem leczniczym na bazie miedzi.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Choroby kaktusów

Komentarze wyłączone.