Częste choroby bakteryjne oraz grzybowe kaktusów

© fireflyforest.net

W przypadku wszystkich roślin, również sukulentów, dochodzi do wielu chorób oraz narośli grzybowych na roślinach, najczęściej jest to spowodowane przelewaniem podłoża kaktusów nadmierną ilością wody w fazie spoczynku.

Tak jak w fazie wzrostu rośliny radzą sobie z nadmiarem wody, gdyż rosną, zbierają ją do środka, tak w fazie spoczynku, woda potrzebna jest im w ilościach minimalnych, jedynie do przetrwania okresu zimy. Najczęstsze choroby sukulentów są związane z gniciem łodyg, liści oraz systemów korzeniowych, co może doprowadzić do obumarcia rośliny.

Wśród chorób sukulentów możemy wymienić szarą zgniliznę wywołaną grzybem Botrytis cinerea, zgniliznę kaktusów, która jest spowodowana powstawaniem grzyba o fachowej nazwie Phytophtora cactorum, oraz mokrą zgniliznę bakteryjną, która z kolei jest wywołana grzybami takimi jak Pseudomonas cactivorum oraz Ervinia cacticida.

Oczywiście nie sposób jest zapamiętać nazwy tych grzybów, należy jednak poznać ich przyczyny powstawania oraz metody ich zwalczania. Najczęściej wymienione zgnilizny objawiają się na roślinach żółknięciem i brązowieniem liści oraz łodyg, jak również gniją korzenie w podłożu, natomiast jeżeli chodzi o leczenie tak zarażonych roślin, do najskuteczniejszych metod należy przesadzanie, przesuszanie, często jednak zmuszeni jesteśmy niszczyć chore rośliny, pozostawiając jedynie zdrowe i silne pędy.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Choroby kaktusów

Komentarze wyłączone.