Mokra zgnilizna bakteryjna

© Bio-forum

Inną i równie groźną chorobą bakteryjną sukulentów, w tym również kaktusów, jest mokra zgnilizna bakteryjna. Ta choroba jest wywołana poprzez bakterie i grzyby o nazwach: Pseudomonas cactivorum oraz Ervinia cacticida. Choroba ta dotyka głównie takie rośliny jak: mamilarie, cereusy i astrofyta. Na chorych sukulentach widać pojawiające się żółte, brązowe bądź brązowawo żółte plamy.

W przypadku tej choroby i jej początkowych stadium, należy odcinać ostrym narzędziem dotknięte chorobą łodygi czy liście, zaś pozostałe po odcięciach rany na roślinie smarować ośrodkiem ochrony roślin zawierającym w dużym stopniu miedź. Spowoduje to szybsze zagojenie się powstałych przy ucięciach ran.

Oczywiście jak w przypadku innych chorób, również mokra zgnilizna bakteryjna bywa nieuleczalna, jednak tylko wtedy gdy wszystkie odnogi i liście rośliny zostaną zaatakowane czyli przybiorą brązowawo żółtawą barwę, wtedy należy odciąć zdrowe pędy, jeżeli jeszcze takowe zostały i zanurzyć je w ukorzeniaczu do roślin kaktusowatych. Jest to jedyny sposób, aby okaz tego sukulenta przetrwał w naszej uprawie. Przy właściwej pielęgnacji z pewnością uda nam się wyhodować równie piękny i tym razem zdrowy okaz sukulenta.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Choroby kaktusów

Komentarze wyłączone.