Morfologia kaktusów

Przygodę z kaktusami warto zacząć od zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny ich morfologii. W dziale tym krótko przedstawię i opiszę najważniejsze elementy budowy kaktusów. Zapraszam do wyboru konkretnej podkategorii z menu powyżej.

Kaktusy różnią się między sobą wieloma cechami. Różnice przejawiają się w stylu życia, wyglądzie pędu, cierni, żeber, areol, kwiatów. Znajomość podstaw morfologii pomoże nie tylko w lepszych zrozumieniu tych roślin, ale także przy określaniu przynależności gatunkowej konkretnych egzemplarzy w kolekcji.

Kaktusy należą do grupy sukulentów, czyli roślin które na drodze ewolucyjnej wykształciły mechanizmy które pozwalają im gromadzić w sobie duże ilości wody. Dzięki temu są w stanie przeżyć w trudnych warunkach. Kaktusy są spokrewnione z roślinami wykształcającymi liście. Szczególnie dobrze widać to u siewek które dopiero co wzeszły. Wraz z postępem ewolucji, liścienie stają coraz bardziej zgrubiałe. W ten sposób intensyfikują się przejawy sukulentyzmu. W podrodzinie Peireskioideae występują gatunki które jeszcze posiadają normalne liście asymilujące. Kaktusy z podrodziny Opuntioideae posiadają już znacznie zredukowane liście. W ostatniej podrodzinie Cereoideae nie spotykamy już liści, gatunki do niej należące są już typowymi sukulentami.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: O kaktusach

Komentarze wyłączone.