Rozmnażanie przez wysiew nasion

Rozmnażanie kaktusów przez nasiona Możemy wyróżnić dwa rodzaje rozmnażania sukulentów w tym również kaktusów, jest to mianowicie rozmnażanie poprzez wysiew nasion oraz poprzez ich podział, tak zwane rozmnażanie wegetatywne. W tym artykule zajmiemy się rozmnażaniem poprzez wysiew nasion, które to jest stosunkowo łatwe, choć na rośliny nieraz trzeba poczekać kilka czy kilkanaście tygodni.

Są na świecie sukulenty, które rozmnażają się wyłącznie poprzez nasiona, są to niezwykle rzadkie rośliny, albowiem większość z sukulentów rozmnaża się przy pomocy podziału na mniejsze, bądź odcinania części tychże roślin. Druga sprawa, że niektóre rośliny z rodziny sukulentów ze względu na przepisy celne nie mogą być sprowadzone z odległych krajów, zaś wysiew ich z nasion jest jak najbardziej możliwy i dozwolony.

Obecnie w agrocentrach ogrodniczych mamy dostępnych bardzo wiele nasion sukulentów, dzięki czemu możemy wiele ich we własnych domach wyhodować, jak również możemy pokusić się o zdobycie cennych i unikalnych nasion kaktusów, dzięki którym nasza uprawa będzie jeszcze bardziej ciekawa i unikalna zarazem. Oczywiście dla początkujących pasjonatów roślinami będącymi kaktusami czy tez innymi sukulentami, wysiew z nasion może być zbyt trudny i kłopotliwy, jednak prawdziwi botanicy i hobbiści tego typu ogrodów kaktusowych, zdobędą nawet najmniej znane nasiona, wsadzą aby pielęgnować je przez wiele tygodni, do pojawiania się pierwszej rośliny w doniczce.

Innym sposobem na otrzymanie nasion oraz roślin z nich, jest zebranie własnych owoców z sukulentów, wybranie z nich nasion, aby je potem móc wsadzić do pojemników. Samo wysiewanie nasion powinno odbywać się na wiosnę, kiedy wszystkie rośliny zaczynają nową fazę wzrostu, do tego celu powinno użyć się wydezynfekowanego pojemnika. Same nasiona wysiewa się w glebie torfowo-piaszczystej, w temperaturze około 15-25 stopni Celsjusza. Wszystkie wysiewane nasiona równomiernie rozkłada się w doniczce, sam pojemnik ustawić w innym pojemniku z wodą, aby wilgoć właściwe dopłynęła do nasion, dobrze jest również sam pojemnik przykryć szkłem bądź folą przezroczystą, aby w ciepłym i jasnym miejscu miał on właściwy dopływ do wszelkich naturalnych czynników klimatycznych, takich jak światło oraz optymalna temperatura. Kiedy po około 2-3 tygodniach pokażą się pierwsze kiełki, możemy zdjąć osłonę i delikatnie zraszać roślinę do dalszego wzrostu.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Rozmnażanie kaktusów, Uprawa / Hodowla

Komentarze wyłączone.