Rozmnażanie wegetatywne kaktusów

Rozmnażanie kaktusów Poprzez pojęcie samego rozmnażania, rozumiemy w każdym przypadku powstanie nowego życia, również w przypadku rozmnażania kaktusów, powstają zupełnie nowe i dorodne rośliny z tejże rodziny. Jeżeli chodzi o rozmnażanie wegetatywne, jest ono najczęściej praktykowane poprzez odłączanie i wsadzanie sadzonek, które z reguły są częściami składowymi dorosłej rośliny.

Ponieważ sukulenty, w tym również kaktusy posiadają wiele odrostów bocznych, idealnie one nadają się na kolejne sadzonki, dzięki czemu uzyskujemy zupełnie nowe rośliny. Innym sposobem jest ścięcie i wsadzenie wierzchniej części kaktusa, a tym samym pobudzenie starej rośliny do wzrostu na niej odrostów, co może stanowić z jednej strony podstawę do kolejnych sadzonek, bądź urozmaicenie i nieco pokierowanie w inny sposób wzrostu rośliny.

Każdy, nawet początkujący miłośnik kaktusów, może spróbować rozsadzać je metodą wegetatywną, gdyż jest ona jeszcze prostsza niż metoda wysiewu z nasion. Często zdarza się że jakiś odrost sam odpadnie od dorosłej rośliny i zasieje się z boku jako oddzielny nowy kaktus, na dowód czego rozmnażanie metodą wegetatywną jest wyjątkowo łatwe. Innym sposobem rozmnażania, a właściwie tworzenia zupełnie innych, podwójnych kaktusów, jest ich szczepienie, które odbywa się za pomocą oddzielenia pędu z jednego kaktusa, i wsadzenia go w przygotowany otwór w zupełnie innym rodzaju tejże rośliny.

Oczywiście wszystkie tego typu zabiegi pielęgnacyjne kaktusów powinny być skonsultowane z poradnikami o kaktusach, albowiem nie wszystkie gatunki kaktusów nadają się do szczepienia, czy też sadzenia metodą rozmnażania wegetatywnego. Jeżeli jednak dobrze poznamy wszelkie odmiany kaktusów, ich rozwój oraz sposób rozmnażania, będziemy mogli pozwolić sobie na wiele kombinacji w ich rozmnażaniu czy też szczepieniu w zupełnie nowe i piękne odmiany kaktusów. Możemy również zakupić gotowe szczepione odmiany kaktusów, jednak o ileż większą satysfakcję będziemy mięli, jeżeli wyhodujemy i zaszczepimy je samodzielnie. Możemy również wspomnieć o kolejnym sposobie rozmnażania, który wchodzi niejako w skład rozmnażania wegetatywnego, jest to rozmnażanie przez podział, które odbywa się poprzez oddzielenie młodych pędów kaktusów od starych i wsadzenie ich do oddzielnych doniczek. Wszystkie zabiegi z wiązane z rozmnażaniem powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, albowiem kaktusy mają to do siebie iż lubią kłuć swoich właścicieli.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Rozmnażanie kaktusów

Komentarze wyłączone.