Sposób nawożenia kaktusów

Nawóż do kaktusow Jak wiemy wszystkie sukulenty, w tym również gatunki z rodziny kaktusowatych w naturalnym środowisku mają bardzo trudne wręcz ekstremalne warunki do wzrostu i przetrwania, jednak w hodowlach zapewnia im się je jak najlepsze, aby wzrastały i cieszyły nas pięknym widokiem. Jeżeli hodujemy je w doniczkach, poniekąd w sztucznym środowisku, należy o nie dbać szczególnie, albowiem nie są one zdane na naturalne warunki przetrwania, lecz na nasz sposób nawożenia, podlewania, zmiany podłoża i innych czynników.

Jak wiemy przestrzeń doniczek jest dość mała, nie to co w naturalnych warunkach (nieograniczona przestrzeń pustyni), dlatego należy tym bardziej dostosować im zbliżone warunki do naturalnych, a co najważniejsze właściwe je nawozić potrzebnymi składnikami mineralnymi. Jeżeli udamy się do pierwszego lepszego agrocentrum, napotkamy na bardzo wiele nawozów zarówno w postaci płynnej, granulowanej jak i proszkowej, a nawet w postaci pałeczek, które wbija się w ziemię w określonym czasie wzrostu rośliny.

Jeżeli chcemy aby wszystkie nasze kaktusy prawidłowo rosły i obdarzały nas wyjątkowo pięknymi kwiatami, to jedno co musimy im zawsze zapewnić to prawidłowe nawożenie. Jeżeli chodzi o rodzaje i dawkowanie nawozów, z jednej strony jest ono rozpisane na danym preparacie, z drugiej zaś nie warto im zawierzać tak do końca, albowiem etykieta nie jest dostosowana do każdego gatunku kaktusa, lecz ogólnie do wszystkich roślin tego gatunku.

Podstawowe składniki nawozowe to azot, fosfor i potas, zaś ich proporcja powinna być właściwie zachowana, zbyt duża ilość azotu może spowodować za szybki wzrost rośliny, a co za tym idzie gnicie i atakowanie przez szkodniki, zbyt mała ilość, na odwrót może dać zanik wzrostowi. Najlepsza proporcja nawozu dla kaktusów to jedna część wagowa azotu, dwie części wagowe fosforu oraz trzy bądź cztery części wagowe potasu. Właśnie w takich warunkach nawożenia rośliny mają możliwość prawidłowego i bujnego wzrostu. Kiedy nawozić kaktusy? Tak jak w przypadku innych roślin doniczkowych, które nawozi się niemalże przez cały okres wzrostu i spoczynku, tak kaktusy nawozimy jedynie w okresie wegetacyjnym, a to dlatego iż w tym okresie roślina rosnąc wyrównuje sobie niedobór składników, które zużyła podczas regularnego podlewania. Nawożenia należy zaniechać podczas spoczynku roślin, jak również w okresie po ich przesadzeniu.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Nawożenie kaktusów

Komentarze wyłączone.