Światło potrzebne do wzrostu kaktusów

Jak wiemy od wieków, światło to jeden z niezbędnych czynników, dzięki którym rośliny w ogóle żyją. Wówczas w procesie fotosyntezy, kiedy to pobierają ze środowiska dwutlenek i wodę, wytwarzają niezbędne węglowodany. Wiadomo bowiem, że podstawą do życia każdej rośliny jest światło, powietrze i woda. Jeżeli chodzi o sukulenty, czy też konkretnie kaktusy, nie wszystkie one potrzebują tyle samo naturalnego światła, niektóre z nich powinny rosnąć w wyjątkowo nasłonecznionym miejscu, innym wystarcza a nawet pomaga w lepszym wzroście stanowisko zacienione z mniejszą ilością światłą naturalnego.

Mimo iż według powszechnej wiedzy większość kaktusów rośnie na pustyni, gdzie nasłonecznienie jest cały czas tak samo intensywne, niektóre gatunki takie jak haworcje, do dobrego wzrostu potrzebują zacienionego miejsca, gdzie słońce dociera w zmniejszonej ilości. Kaktusy oraz inne sukulenty lubujące się w warunkach półcienistych to przede wszystkim rośliny rozwijające się na stepach, które to rosną pod osłoną roślin większych, zabierających większą część słońca. Inne sukulenty rosną również w zupełnie ciemnych stanowiskach przez cały okres wzrostu, mowa tu o sukulentach rosnących w lasach równikowych, gdzie wysokie drzewa nie przepuszczają zbyt dużo światła. Mowa tu z koeli o roślinach z gatunku epifitów. Jeżeli prowadzimy samodzielne pomieszczenie będące szklarnią, i tam hodujemy wszelkiego rodzaju odmiany kaktusów czy też innych sukulentów, warto szklarnie ochronić przed słońcem, albowiem zbyt wysoka temperatura w niej panująca mogłaby rośliny spalić. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów. Można szyby zabielić wapnem, bądź pokryć je siatką przeciwgradową, czy tez innym jasnym materiałem, osłaniającym od słońca i nie działającym na niekorzyść roślin.

Bardzo istotne jest również to, aby nasze siewki pozyskane z wysiewu nasion, czy też z sadzonek które potrzebują ukorzenienienia, nie były wystawione bezpośrednio na palące słońce, albowiem może to się dla wszelkiego rodzaju sadzonek skończyć obumarciem jeszcze przed fazą wzrostu. Również w okresie przejściowym tuż po zimie, i przez osiągnięciem pełnej wiosny, kiedy to sukulenty są wystawiane na dwór, powinno się je dodatkowo osłaniać przed pierwszym palącym i szkodliwym dla nich słońcem. W takiej sytuacji łatwiej się roślinom przystosować do nowych warunków, zmieniających się tak szybko i nagle.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Pielęgnacja kaktusów, Rozmnażanie kaktusów

Komentarze wyłączone.