Temperatura jako ważny czynnik wzrostu

Temperatura kaktus Drugim równie ważnym czynnikiem wzrostu, oprócz oczywiście światła, jest właściwa temperatura wokół wzrastającej rośliny, jaką w tym przypadku jest kaktus, czy tez inny sukulent. Jak wiadomo, to od temperatury zależą podstawowe funkcje życia każdej rośliny, w tym również omawianych przez nas kaktusów. Ponieważ ich naturalne środowisko to pustynia, czyli region, gdzie jest słonecznie, sucho i gorąco, to najbardziej optymalna temperaturą dla kaktusów jest właśnie temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Oczywiście nie wszystkie rośliny rozwijają się tak samo, a co za tym idzie nie wszystkie potrzebują tych samych ilości wysokich temperatur.

 

Jak wiadomo zimą jest zimno, latem ciepło, a co za tym idzie to w okresie zimy rośliny mają fazę spoczynku, zaś w okresie wiosny i lata fazę wegetacji, czyli inaczej mówiąc fazę wzrostu. Jeżeli rośliny takie jak kaktusy rosną na co dzień na zewnątrz, z czasem przystosowują się do naturalnych warunków panujących na dworze i ani chłód, ani zbytnie gorąco nie są im dziwne. Mimo wszystko nagłe skoki temperatur nawet dla najbardziej wytrzymałych roślin kaktusowatych może być szokiem, dlatego należy to samodzielnie kontrolować, zdejmując z dworu rośliny, jeżeli wiemy że będzie gwałtowny spadek czy też wzrost temperatury.

 

Wiadomo jednak że zupełnie inaczej mają się skoki temperatur w kontrolowanej uprawie roślin z rodziny kaktusowatych, tutaj nie ma mowy o nagłym gorącu czy gwałtownym spadku temperatury, chyba że urządzenia podgrzewające czy też chłodzące w okresie upalnego lata naszą szklarnię popsują się, wtedy faktycznie może dojść do zakłócenia przewidywanych temperatur. W warunkach hodowlanych temperatury powinny być kontrolowane i w miesiącach letnich utrzymywać się w zakresie 25-35 stopni Celsjusza, zaś zimą winny one spadać od 5 do 15 stopni Celsjusza. W tym okresie kaktusy pozostają w fazie odpoczynku, dlatego temperatury ich przechowywania powinny być zdecydowanie niższe. Od nas samych zależy jakie temperatury będziemy zapewniać swoim kaktusom przez okrągły rok, im bardziej zbliżone do naturalnych warunków wzrostu, tym korzystniej będą się prezentować same rośliny, ich wzrost oraz kwitnienie, które to u kaktusów zdarza się wyjątkowo rzadko i jest uwarunkowane właśnie prawidłową wręcz idealną hodowlą. Nawet jeżeli nie uda nam się zapewnić kaktusom tak niskich temperatur zimą, częste wietrzenie pomieszczeń w których się one znajdują z pewnością pomogą w prawidłowym ich wzroście.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Pielęgnacja kaktusów, Rozmnażanie kaktusów

Komentarze wyłączone.