Zgnilizna kaktusów – grzyb Phytophtora cactorum

Phytophthora sp. De Bary

Do jednych z groźniejszych chorób kaktusów, będących sukulentami należy zgnilizna kaktusów, która objawia się pojawieniem grzyba Phytophtora cactorum. Do najbardziej podatnych roślin na tą chorobę należą: eszewerie – Echeveria, Kalanchoe, oraz Aeonium, potocznie zwana eonia.

Podstawowe objawy tej choroby to brunatne zabawienie liści oraz łodyg, niewidoczne rozmiękczanie korzeni w podłożu, jak również szyjki korzeniowej i łodygi głównej, niezauważone i nie leczone doprowadza do obumarcia kaktusa.

W początkowym stadium choroby wystarcza zanurzenie korzeni w roztworze związków czynnych, do jakich należą Propamocarb, Metiram oraz Fosetyl. Jeżeli jednak roślina została w całości zaatakowana przez chorobę jaką jest zgnilizna kaktusów należy ją zniszczyć poprzez spalenie bądź zakopanie głęboko w ziemi, oczywiście z dala od naszej hodowli sukulentów. Również w tym przypadku możemy zachować zupełnie zdrowe czubki bądź odgałęzienia cennego okazu i próbować go dalej hodować. W tym przypadku zaleca się odizolowanie go na okres kilku tygodni od pozostałych roślin, aby sprawdzić czy wcześniejsza choroba się dalej nie rozwija. Rozprzestrzenianie się choroby mogłoby spowodować zarażenie innych okazów roślin.

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Choroby kaktusów

Komentarze wyłączone.