Zimowanie kaktusów

Informacje wstępne o zimowaniu kaktusów

Każdy kaktus w swoim naturalnym środowisku, przechodzi okres spoczynku. Rozpoczyna się on wraz z nadejściem dni suchych, chłodnych, ubogich w promienie słoneczne. W Polsce, okres ten przypada na miesiące od Listopada do Lutego/Marca. Niska temperatura w połączeniu z suszą, stanowią bodźce do spowolnienia procesów życiowych kaktusów. Wegetacja zostaje zahamowana. Kaktusy przez ten czas nie rosną, podtrzymywane są jedynie główne procesy życiowe. W takim stanie znajdują się one aż do nadejścia pierwszych deszczy oraz ciepłej, słonecznej pogody.

Okres zimowego spoczynku, jest bardzo ważnym elementem w rozwoju każdego kaktusa. Przez ten czas kaktusy mogą odpocząć po zakończonym już okresie wegetacji i przygotować się na następny. Chroni je to także przed zniekształceniami pędu które mogą się pojawić jako skutek niekorzystnych warunków zimowania. Po skończeniu okresu spoczynku, kaktusy mają siłę do dynamicznego wzrostu oraz do wydawania kwiatów. Zimowanie jest kluczem do kwitnienia kaktusów!

Bardzo częstym błędem który popełniają kaktusiarze amatorzy, jest nieprzestrzeganie okresu spoczynku kaktusów. Może wydawać się niewiarygodnym to, że kaktusy są w stanie przetrwać kilka miesięcy w bardzo niskich temperaturach i to bez kropli wody. Jest to możliwe dzięki umiejętności skutecznego, długotrwałego gromadzenia zapasów wody w ich pędach.

Co można zyskać poprzez poprawne przezimowanie kaktusa?

Kaktus który pomyślnie przejdzie okres spoczynku przez zimę, w pełni odwdzięcza się w okresie wegetacyjnym. Gdy nadejdzie wiosna, budzi się on do życia z wielkimi nakładami sił do rozpoczęcia intensywnego wzrostu i kwitnienia. Tak pielęgnowany kaktus rozwija się prawidłowo, zachowując wszystkie cechy charakterystyczne dla swojego gatunku. Roczne przyrosty są zadowalająco duże, skórką pędu pięknie wybarwiona, ciernie mocne i zdrowe. Jeżeli chcemy aby nasz kaktus zakwitł, musimy zapewnić mu okres zimowego spoczynku!

Jak wprowadzić kaktusa w zimowy sen?

W tym celu należy zapewnić kaktusowi chłodne stanowisko, najlepiej z dostępem do światła (nie jest to warunek konieczny). Należy także bezwzględnie ograniczyć podlewanie do minimum. Temperatury zimowania kaktusów różnią się w zależności od gatunku kaktusa.

  • Kaktusy zimnolubne powinny zimować w temperaturze z zakresu 0C – 12C, z czego temperatura optymalna to 5C.
  • Kaktusy ciepłolubne powinny zimować w temperaturze z zakresu 12C – 20C, z czego temperatura optymalna to 16C.

Zimując młode siewki kaktusów, powinniśmy umieścić je w nieco wyższych temperaturach niż dorosłe formy. Należy im także co pewien czas zwilżać podłoże, ponieważ istnieje ryzyko, że młode siewki nie będą w stanie przetrwać całej zimy wykorzystując własne, jeszcze niezbyt duże zapasy wody.

Co się dzieje z kaktusem który nie jest poprawnie zimowany?

Kaktus, któremu nie zapewni się odpowiednich warunków w zimie, rozwija się nieprawidłowo. Jeżeli w tym okresie pozostawimy kaktusa w ciepłym miejscu i będziemy go stale podlewać, to doprowadzimy do zniekształcenia pędu, który zacznie rosnąć w szpic. Taki pęd będzie miał niewybarwioną skórkę oraz najprawdopodobniej będzie pozbawiony cierni lub będą one wyglądały bardzo nieatrakcyjnie. Wysoka temperatura i wilgoć stymulują kaktusa do wzrostu. Jednak w miesiącach od Listopada do Lutego/Marca ilość promieni słonecznych jest niewystarczająca, dlatego kaktus desperacko wyciąga swój pęd w górę w poszukiwaniu słońca. Po takiej zimie sukulenty zazwyczaj wyglądają bardzo nieatrakcyjnie. Co więcej zniekształcenia pędu, spowodowanego złym zimowaniem nie da się ?naprawić”. Kaktusy które nie przejdą przez zimowy okres spoczynku nie mają szans na kwitnienie!

Gdzie i jak przezimować kaktusy?

Aby poprawnie przezimować kaktusy należy ograniczyć do minimum podlewanie oraz obniżyć temperaturę na ich stanowisku. Takie miejsce musi być suche, wolne od wilgoci. Wilgoć w połączeniu z niską temperaturą stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i zapoczątkowania gnicia kaktusa. Dobrze jest gdy takie stanowisko ma dodatkowo dostęp do słońca. Nie jest to jednak warunek konieczny. Równie dobrze możemy przezimować kaktusy w ciemnym pomieszczeniu. Najlepsze warunki można zapewnić gdy dysponuje się specjalną szklarnią, zbudowaną do tego celu. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość, dlatego opiszę kilka lepiej dostępnych opcji.

Temperatura zimowania

Przy dobieraniu miejsca zimowania powinniśmy rozważyć indywidualne wymagania różnych gatunków. Kaktusy zimnolubne powinny zimować w temperaturach z zakresu 0C – 12C, optymalnie 5C. Kaktusy ciepłolubne najlepiej czują się w temperaturach z zakresu 12C – 20C, optymalnie 16C. Te dwie grupy można także przezimować w jednym pomieszczeniu, pod warunkiem, że temperatura w nim będzie wynosiła 12C (wartość przejściowa między tymi dwiema grupami).

Nieogrzewany pokój

Bardzo dobrym miejscem do zimowania jest nieogrzewany pokój. Rzadko jednak zdarza się, szczególnie w nowych mieszkaniach, aby jakiś pokój był nieogrzewany. Jeżeli jednak mamy szczęście i dysponujemy takim pomieszczeniem, to nadaje się ono idealnie. Możemy umieścić kaktusy na parapecie i być pewnymi, poprawnie przejdą okres spoczynku.

Wewnętrzny parapet, szczelina między szybami okna

Kaktusy ciepłolubne z powodzeniem możemy zimować na wewnętrznym parapecie w ogrzewanym pomieszczeniu. Gdy pokój jest ogrzewany, to takie miejsce niezbyt nadaje się dla kaktusów zimnolubnych. W niektórych typach okien, jest szpara szerokości kilku/kilkunastu centymetrów. Możemy ją wykorzystać i tam umieścić gatunki zimnolubne.

Sucha piwnica

Kaktusy można także przezimować w chłodnej piwnicy lub rowerowni. Należy tylko pamiętać aby część piwnicy przeznaczoną do zimowania, wybielić wapnem oraz o tym, że bezwzględnie nie wolno umieszczać kaktusów w jednym pomieszczeniu z ziemniakami.

Kaktusy wyjęte z ziemi

Kaktusy możemy zimować pozostawiając je w doniczkach. Można je także wyjąć z ziemi, owinąć w papier bądź gazetę i umieścić w skrzynkach. Skrzynki zaś, możemy poustawiać jedna na drugiej, aż po sufit. Jest to dobry sposób w momencie gdy nasza kolekcja jest niewielkich rozmiarów lub gdy dysponujemy małym pomieszczeniem zimowym. Taki zabieg pozwala nam na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Jego wadą jest duży nakład pracy – wyjmowanie kaktusów z ziemi, przed rozpoczęciem okresu spoczynku, oraz ponowne sadzenie do ziemi po jego zakończeniu.

Ciekawostka – lodówka

Zdarzają się także przypadki, gdzie ludzie zimują kaktusy w lodówkach. Tego jednak nie polecam, chociaż zawsze jest to jakaś alternatywa ;)

Przeczytaj również:

Loading ... Loading ...
Umieszczono w kategorii: Uprawa / Hodowla

Komentarze wyłączone.