Kaktusy – nota informacyjna

Informacje o kaktusach

Kaktusy to jedne z najbardziej oryginalnych roślin, łatwe w hodowli, nic więc dziwnego, że są obecne w mieszkaniach wielu osób, dodając im uroku dzięki niezwykle barwnym kwiatom, które mogą z nich wyrastać. Rośliny te nazywane są także sukulentami, ze względu na zdolność gromadzenia wody w grubych liściach, jakie posiadają. Kaktusy mogą wytrzymać długotrwałe okresy suszy, potrafią się także idealnie dostosować do zmiany temperatury (wysokiej i niskiej), dlatego tak wiele z nich można spotkać na pustyniach.

Pochodzenie kaktusów

Kaktusy wywodzą się głównie z Ameryki – tereny Kanady, Meksyku, Chile. Aktualnie na całym świecie znanych jest blisko 120 gatunków tych roślin. Występują także w górach, głównie w Andach, bowiem dzięki swoim przystosowaniu kaktusy, są także roślinami rosnącymi nie tylko na suchych stepach czy skalistych pustyniach, ale i w górach. To właśnie brak liści spowodował przystosowanie się do trudnych warunków klimatycznych. Charakterystyczne dla kaktusów są też ciernie, które mogą być o różnym odcieniu, zabarwieniu, a które chronią te rośliny przed zjedzeniem ich przez niektóre zwierzęta. Niektóre ciernie mogą mieć niezwykle oryginalne kształty i barwy.

Pielęgnacja kaktusów

Kaktusy dosyć często hodowane są w mieszkaniach, a dzięki odpowiednio zapewnionym warunkom mogą wzrastać przez wiele lat. W lecie możemy hodować je na balkonach, natomiast zimą powinniśmy zapewnić tym roślinom jasne miejsce, w którym nie będą narażone na działanie mrozu i innych opadów atmosferycznych.

Należy pamiętać, że kaktusy przesadza się raczej rzadko. Ważne jest natomiast zapewnienie im właściwego podłoża – powinno być ono naturalne, lekko kwaśne i zawierać składniki spulchniające. Rośliny te wymagają też odpowiedniego nasłonecznienia, dlatego właśnie latem można hodować je na balkonach, gdzie otrzymają potrzebną ilość słońca. Kaktusy podlewa się rzadko, latem zaleca się jednak częstsze podlewanie, natomiast zimą wystarczy je podlewać tylko okresowo, ale za to obficie. Wiąże się to też z tym, że rośliny te przygotowują się w czasie zimy w okres tak zwanego spoczynku zimowego. Dlatego właśnie należy nieco ograniczyć podlewanie. Dobrze jest też wiedzieć, że od właściwie przebytej zimy zależy dalszy wzrost roślin oraz następnie ich kwitnienie. Ponadto w okresie zimy rośliny wciąż oddychają, dlatego należy im także dostarczyć stałego dopływu świeżego powietrza.

Budowa kaktusów

Kaktusy, jak każdy z nas wie, są jednymi z najoryginalniejszych roślin, które świetnie nadają się do hodowli i zarazem ozdoby naszych mieszkań. Właśnie specyficzna budowa odróżnia kaktusy od setki innych gatunków roślin, nadając im niepowtarzalność i urok, sprawiając, że są tak chętnie hodowane.

Kaktusy są idealne do małych mieszkań, można je też uprawiać w ogródkach, a uprawa ich nie jest skomplikowana. Jeżeli chodzi o budowę, najistotniejszą częścią kaktusów jest łodyga, w której gromadzona jest woda. Mogą być one wydłużone, mogą przyjmować różne kształty, mogą się też rozdzielać w miarę wzrostu rośliny. Kaktusy o dużych, mięsistych łodygach posiadają ponadto tak zwane żebra, pionowe występy na łodydze, które chronią roślinę przed popękaniem. Większość kaktusów posiada też ciernie, które mogą przybierać różne kształty, barwy i odcienie. Należy jednak pamiętać, że ukłucie niektórych z nich może nie tylko podrażnić skórę, ale i być trujące, dlatego warto dobrze zapoznać się z gatunkiem, który hodujemy. Część kaktusów ponadto może wypuszczać kwiaty. Mogą to być bardzo drobne kwiaty, ale są też kaktusy, które zakwitają dużymi pięknymi kwiatami, osiągającymi nawet 30 cm długości i przekroju. Różna może być też pora kwitnienia – bowiem niektóre gatunki zakwitają tylko w nocy, inne z kolei w dzień. Kwiaty te są jednak krótkotrwałe.

Różne gatunki kaktusów

Istnieje wiele gatunków kaktusów, przeznaczonych do uprawy, czy też dziko rosnących, w warunkach, w jakich nie są w stanie przetrwać inne rośliny.

Dość ciekawym gatunkiem są kaktusy leśne, rosnące na drzewach albo czasami przytwierdzone do skalnego podłoża. Inne kaktusy z kolei wyglądają jak prawdziwe kamienie, dopóki nie zaczną kwitnąć. Nazywane są żywymi kamieniami i są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, bowiem można je też uprawiać w doniczkach. Kaktusy te potrafią się doskonale maskować, przyjmując wygląd właśnie kamieni i mogą być dość trudne do zauważenia. Z wartych polecenia do hodowli są także lobiwie, pochodzące z Boliwii. Są to kaktusy niewielkich rozmiarów, ale pięknie zakwitające i świetnie nadające się do uprawy doniczkowej. Większość tych roślin pochodzi z Meksyku i są odporne na warunki klimatyczne, także mogą być hodowane i poza domem. Z osobliwości na uwagę zasługują również kaktusy płożące się po ziemi, zakwitające szkarłatnymi kwiatami czy sukulenty o wyglądzie podobnym do drzewa i mogące osiągnąć do 6 metrów wysokości. Młode gatunki natomiast można hodować w doniczkach.

Kaktusy – sukulenty ozdobą domów

Sukulenty to charakterystyczny rodzaj roślin, które cechują się słabo rozwiniętymi korzeniami, ale posiadają zdolność magazynowania wody. Do sukulentów należą właśnie kaktusy, posiadające grube łodygi i kolce zamiast liści. Rośliny te odznaczają się wysoką odpornością, dlatego można je także uprawiać w ogrodzie.

Znane są także kaktusy mrozoodporne, inaczej nazywane zimotrwałymi. Doskonale nadają się do sadzenia na skalnikach, odporne na niskie temperatury, w miarę upływu lat będą rozrastać się i staną się ozdobą naszego ogrodu. Znane mrozoodporne kaktusy to rozchodniki, który może być dekoracją przez cały rok. Zadziwiające jest to, że mogą rosnąć niemal wszędzie – na dachach, ścieżkach, ścianach i w innych miejscach, w których mogą zapuścić korzenie. Nie są trudne w uprawie, wymagają jedynie miejsca dobrze nasłonecznionego, a w zamian odwdzięczą się nam wspaniałymi kwiatami i staną się piękną ozdobą. Znane są także rojniki murowe, które występują głównie na skałach, tworząc przepiękne rozety. Może być używany w skalnikach, ale nadaje się też do hodowli doniczkowej.

Kilka cennych rad dla hodowców kaktusów

Hodowcy kaktusów, zwłaszcza ci początkujący, powinni przestrzegać kilka prostych zasad, co sprawi, że ich rośliny będą pięknie rosnąć i kwitnąć.

Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym podlewaniu – dostarczać roślinom wody wówczas, gdy naprawdę jej potrzebują – jeśli nie jesteśmy pewni kiedy to następuje, po prostu wstrzymajmy się z podlewaniem kilka dni. Do wody, którą podlewamy nasze rośliny możemy dodawać też nawozu, który zapewni lepszy wzrost rośliny i ochroni ją przed niepożądanymi szkodnikami. Dzięki prawidłowej pielęgnacji, kaktusy będą o wiele rzadziej atakowane przez szkodniki i choroby. Jeśli chcemy, by kaktus pięknie zakwitł, warto go posadzić w niedużej doniczce – bowiem większość kaktusów szybciej zakwita, gdy korzenie mają po prostu mniej miejsca. I ostatnia zasada jest związana z podłożem. Mimo, że kaktusy rosną na suchych pustyniach, to gdy je wsadzimy do piasku w doniczce, wówczas nie będą rosły. Można natomiast dodać nieco żwiru, który kupimy w sklepie ogrodniczym czy zoologicznym, i dopiero wtedy posadzić kaktusa.

Kaktusy łatwe w uprawie

Spośród wielu gatunków kaktusów, są i te, które nie wymagają skomplikowanej hodowli, są mało wymagające, łatwe w uprawie i z powodzeniem możemy sami je hodować na parapecie okiennym. Prosty w uprawie jest na przykład wilczomlecz trójżebrowy, który wniesie dużo zieleni do naszych mieszkań. Ma ostre kolce i małe liście, rosnące wzdłuż łodygi. Ciekawe jest to, że roślina ta może osiągać spore rozmiary – może rosnąć w naszym mieszkaniu aż do sufitu. Jest łatwy w hodowli, gdyż to czego potrzebuje, to nasłonecznione miejsce i podlewanie od czasu do czasu. Ale jest w stanie przystosować się nawet do nieco zacienionego miejsca.

Łatwe w hodowli są też bardzo popularne lobiwie, o egzotycznej oryginalnej urodzie. Jest to niedużych rozmiarów kaktus, pięknie zakwitający przy prawidłowej pielęgnacji, jaskrawymi kwiatami (czerwone, żółte). Są niewielkie, więc możemy je uprawiać na parapetach czy balkonach w blokach. Z nazwy można się domyślać, że ojczyzną tego gatunku kaktusa, jest Boliwia. Co do wymagań, rzeczywiście roślina jest niewymagająca – wystarczy zapewnić jej nasłonecznione miejsce i podlewać ją od czasu do czasu. Istnieją jeszcze inne, równie niewymagające w uprawie kaktusy, które można hodować, a które dodadzą uroku naszym mieszkaniom. Możemy pytać o nie w sklepach ogrodniczych, gdzie nabyć można wiele gatunków tych roślin.